Sdílená jízdní kola na další rok v Kuřimi

V Kuřimi se povedlo nastartovat projekt sdílených kol a po pilotním půl roce s námi kola budou celý rok 2023. Jak se kola v Kuřimi využívají? Jak máme systém výpůjček nastaven? 

Město Kuřim prodloužilo spolupráci se společností Nextbike. V ulicích našeho města najdete stříbrná jízdní kola, jedná se o sdílení nemotorových jízdních kol na území města s rozšířením do sousední obce Moravské Knínice. Využívání kol v pilotním půl roce vidíte na přiloženém obrázku.

Sdílení jízdních kol (Bike sharing) je moderní metoda udržitelné a zdravé městské mobility. Pro cyklisty bude připraveno čtyřicet kol v sezóně od dubna do října a třicet kol v zimních měsících, výpůjčka bude na 15 minut zdarma. Vytipovali jsme několik míst, kde se budou kola půjčovat a vracet. V průběhu můžeme mapu míst upravit dle aktuální potřeby, místa se budou dále rozšiřovat. Na aktuální mapu míst a další podrobnosti se můžete podívat na webové adrese www.nextbikeczech.com.

Kola jsou vybaveny GPS modulem, který nám v průběhu i po ukončení pilotu umožní vyhodnotit časté trasy jízd, nejvytíženější místa výpůjček a další data, které můžeme využít pro další rozvoj cyklistické infrastruktury ve městě. Výpůjčky kol by měly sloužit k denní přepravě, například do práce, do školy, za nákupy apod.

Pro všechny nové nextbikery máme rychlé shrnutí, jak si kolo půjčit:

1.      Stáhněte si aplikaci „Nextbike“ a aktivujte si účet,

2.      koukněte do mapky, kde se v našem městě nachází stanice s koly,

3.      najděte si tu nejbližší, vyberte si kolo a přes aplikaci naskenuj QR kód,

4.      a jedeme! Kolo vraťte opět do jedné ze stanic.

Kdo je uživatel této služby?

Uživatelem může být kdokoli se založeným účtem v jednoduché aplikaci. Typický uživatel přitom obvykle není pravidelným cyklistou, který k přesunům po městě již běžně používal své vlastní jízdní kolo. Ambicí projektu je posadit na kolo spíše takového obyvatele města, který k přesunům používal auto, které však obtížně parkuje, nebo třeba obyvatele, který vlastní kolo nepoužívá nebo ani nemá, protože se v bytě obtížně skladuje. 

(05. 04. 2023, Jan Vlček)